Slovart Music
Slovensky
English
Slovart Music
Novinky
Katalóg
Interpréti
Skladatelia
Podujatia
Objednávka
Služby
O nás
Kontakt
Kde kúpiť naše CD
Boris Lenko

Boris Lenko sa narodil 27.08.1965 v Ružomberku
Je odchovancom žilinského konzervatória z triedy Antona Pittnera(1979 – 1984) a Vysokej školy múzických umení v Bratislave z triedy Marty Szökeovej (1984 – 1988).  Od 1989 je interný pedagóg VŠMU (napr. žiak Miloš Todorovski – držiteľ 2. ceny na súťaži poriadanej Confédération mondial de l´accordéon v Portugalsku) . Od 1998 - doktorandské štúdium na VŠMU v Bratislave.
Úspechy na mnohých domácich aj zahraničných súťažiach odštartovali jeho medzinárodnú sólistickú kariéru. V roku 1987 získal dve I. ceny na medzinárodnej súťaži akordeonistov Grand Prix v Andrezieux - Boutheone vo Francúzsku a to v kategórii sólovej hry a v kategórii akordeónového dua. Od roku 1990 pravidelne vystupuje na najvýznamnejších domácich podujatiach, festivaloch, koncertných cykloch. Pravidelne účinkuje na festivaloch Večery novej hudby a Melos Etos v Bratislave. Vystúpil v Rakúsku, Slovinsku, Juhoslávii, Rusku, Ukrajine, vo Francúzsku, Švajčiarsku a i. Od roku 1996 spolupracuje so súborom Požoň sentimentál, pre ktorý skomponoval viacero kompozícií. Dôležitou súčasťou jeho koncertnej činnosti je spolupráca v akordeónovom duu s Rajmundom Kákonim a so súborom Veni a Vapori del cuore. Od roku 1989 pôsobí ako pedagóg akordeónovej hry na VŠMU v Bratislave.
Repertoár B. Lenku je veľmi široký a z mnohých pohľadov veľmi novátorský. Obohatil koncertné pódiá na Slovensku o celý rad zaujímavých diel z celého sveta, ako aj o slovenské diela, komponované autormi priamo pre neho (J. Beneš, Ľ. Burgr, J. Hatrík, P. Machajdík, M. Piaček, I. Zeljenka a i.). S ŠKO Žilina uviedol v roku 2001 v Žiline a na festivale Melos Etos v Bratislave Koncert pre bandoneon, sláčiky a bicie Astora Piazzollu.

 


Plasticity
Plasticity
    
Chcete byť informovaní o naších novinkách? Prihláste sa do e-mailového spravodaja.
Vlož kód: 8169 
Powered by Webcredit s.r.o.
Copyright 2009-2019. SLOVART MUSIC s.r.o.
tel.: +421(0)905 844 280  |  e-mail: info@slovartmusic.sk